IP adresa je broj koji uređaj dobije kada se poveže na internet. On je lako vidljiv. Na primer, pogledajte svoju IP adresu ovde. Kao što vidite jasno je iz kog ste grada i na kojoj konekciji.
Preko nje se svako može identifikovati. Recimo da prekršite zakon, ili nekome pretite na Internetu policija vas veoma lako može naći koristeći vašu IP adresu. Kontaktiraju sajt na kome ste se nedolično ponašali, zatim provere kod internet provajdera i dobiju tačno ime i prezime.
Postoji nekoliko metoda da je promenite. I ona nisu savršena, naročito ako su besplatna. Danas nabrajamo tri.
Jedan način su proksi sajtovi. Oni se lako koriste. Dovoljno je odete na neki od njih, prekopirate URL stranice koju želite da posetite i kliknete na polje za start.
Najbolji su:
1) https://www.filterbypass.me/
2) http://anonymouse.org/
3) https://www.proxysite.com/
4) https://hide.me/en/proxy
Većina je prilično spora i često dolazi do pucanja. A uglavnom su i prenatrpani reklamama.
Drugi način su virtuelne privatne mreže.
Naravno najbolje su one koje sami platite, ali mi predstavljamo samo besplatne alatke. To su:
1) HotSpotShield radi sasvim solidno. Ništa nije potrebno da sami podešavate. Nažalost, prepun je reklama i neće da radi sa svim sajtovima.
2) Tor Project Za njegovu primenu je potrebno da dobro proučite dokumentaciju i uputstva.
3) Cyberghost VPN – zgodna alatka koja je besplatna do određenog limita. Sviđa nam se što je brz i lak za korišćenje.
4) OpenVPN – alatka otvorenog koda.
Treći i sigurno najlakši način je upotreba Tor pregledača. O tome smo pisali: https://internetzanatlija.com/2011/06/04/skrivanje-ip-adrese-na-mozila-firefox-u/ Pročitajte obavezno.
Na kraju napominjemo da budete oprezni kada promenite svoj IP, pa pristupite Fejsbuku, Tviteru ili nekom drugom ličnom profilu kome regularno pristupate sa svog pravog IP-ja. Ulazak na isti nalog iz dve različite zemlje u kratkom vremenskom periodu je sumnjivo, pa mogu da vas blokiraju misleći da ste hakovani.